18-lecie dwutygodnika POWIAT STRZELECKI

10 grudnia obchodziliśmy 18-lecie istnienia naszego samorządowego dwutygodnika POWIAT STRZELECKI. Podczas uroczystości wręczono nagrody zwycięzcom i wyróżnionym w ogłoszonych z tej okazji konkursach.

W nawiązaniu do naszej największej sztandarowej imprezy plenerowej POWIATOWEGO ŚWIĘTA CHLEBA, które przez 10 edycji cieszyło się ogromną popularnością, aż do roku 2020 oraz w bieżącym roku, kiedy to pandemia nie pozwoliła nam zorganizować tak dużego przedsięwzięcia, postanowiliśmy  temat chleba uchwycić w konkursie na MÓJ PRZEPIS NA DOMOWY CHLEB. Odzew był zaskakujący, zgłoszono 19 przepisów; 2 zostały odrzucone z przyczyn formalnych. Mieszkańcy chętnie z nami się nimi podzielili. Na posiedzenie komisji oceniającej przyniesiono wszystkie upieczone chleby, a jurorzy w składzie Remigiusz Rączka – znany śląski kucharz, Izabela Jasińska – etnograf w Muzeum Śląska Opolskiego, Katarzyna Krępa-Stefanik – dietetyk oraz nauczycielka przedmiotów gastronomicznych CKZiU oraz Patryk Grabowski – piekarz oraz właściciel „Piekarni Grabowski” - nie mieli łatwego zadania. Ostatecznie jury przyznało trzy nagrody:

I miejsce i nagroda wypiekacz do chleba za CHLEB ORKISZOWY Z PŁASKURKĄ w wykonaniu pani Iwony Tyslik
II miejsce – kuchenny robot planetarny za CHLEB PEŁNOZIARNISTY NA ZAKWASIE ŻYTNIM dla pani Sybilli Czech
III miejsce i nagroda TOSTER LONG za WIEJSKI DOMOWY CHLEB w wykonaniu pana Marcina Drzymały.

Kolejny konkurs skierowany był do najmłodszych mieszkańców naszego powiatu – czyli do przedszkolaków i uczniów klas I – III szkół podstawowych. Zadaniem dzieci było przygotowanie plakatu promującego dobre nawyki ekologiczne oraz pokazanie, jak należy dbać o środowisko, tak, by móc cieszyć się czystym powietrzem. Był to konkurs pod nazwą: „DBAJĄC O POWIETRZE I NATURĘ - POKAZUJESZ KULTURĘ”. W tym konkursie nagrody zostały ufundowane przez Darczyńców, firmy z terenu naszego powiatu, które bardzo hojnie obdarowały uczestników zestawami znanych i lubianych przez dzieci klocków:

Prace zgłoszone do konkursu odznaczały się różnorodną techniką wykonania, każda praca nawiązywała do tematu konkursu do pokazania, jak najlepiej dbać o czyste powietrze. Dzieci wiedzą to bardzo dobrze i przede wszystkim potrafiły to świetnie pokazać, a wszystkie prace z fantazją uchwyciły temat.

I MIEJSCE - Antoni Spyra
II MIEJSCE - Maria Janczura

III MIEJSCE - Aleksandra Koj

Wyróżniono prace Malwiny Pytko, Antosi Podlodowskiej, Tomasza Obajtka oraz Wiktora Odrobińskiego.

Po wręczeniu wszyscy mogli wysłuchać referatu etnografa Muzeum Śląska Opolskiego pani Izabeli Jasińskiej o obrzędowości potraw wigilijnych.

MOJA KARTKA ŚWIĄTECZNA Z POWIATEM W TLE” – taki tytuł nosił kolejny konkurs skierowany do naszych mieszkańców. Celem konkursu była promocja powiatu strzeleckiego poprzez ujęcie w pracach symboliki powiatu lub charakterystycznych dla powiatu miejsc np. sakralnych, turystycznych, przyrodniczych, rekreacyjnych. Wszystkim świetnie się to udało. Prace napłynęły do nas w ogromnych ilościach w następujących kategoriach:

- KATEGORIA I – dzieci przedszkolne i klasy I-III szkoły podstawowej

- KATEGORIA II – klasy IV-VIII szkoły podstawowej

- KATEGORIA III – szkoły ponadpodstawowe i dorośli z terenu powiatu strzeleckiego.

W każdej z tych trzech kategorii wygrała jedna praca:
- w KATEGORII I – dzieci przedszkolne i klasy I-III szkoły podstawowej zwyciężyła praca EMILII KRAWCZYK

- w KATEGORII II – klasy IV-VIII szkoły podstawowej zwyciężyła praca KAI WIRSKIEJ

- w KATEGORII III – szkoły ponadpodstawowe i dorośli z terenu powiatu strzeleckiego zwyciężyła praca PANI SYLWII PŁACHETKI.

Wyróżniono trzy prace: Bartka Feluksa, Jana Szymczaka i Emilii Swobody.

Niespodzianką na koniec uroczystości był wielki tort oraz koncert w wykonaniu ZESPOŁU BIS, który łagodnie wprowadził nas w świąteczny nastrój.

Wszystkim serdecznie gratulujemy!