Obchody Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych w Powiecie Strzeleckim objęte PATRONATEM NARODOWYM Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy

Pierwszego marca obchodzony jest w Polsce jako Dzień Żołnierzy Wyklętych. W tym roku, mimo śniegu i deszczu, na Polanie Śmierci w Barucie, gdzie we wrześniu 1946 roku zamordowani zostali żołnierze z oddziału Bartka, stawiło się wiele osób. Byli tam przedstawiciele władz obu powiatów – strzeleckiego i gliwickiego, młodzież, przedstawiciele służb, m.in. policji. Organizatorami uroczystości był nie tylko Zarząd Powiatu Strzeleckiego i Burmistrz Zawadzkiego, ale też Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Zawadzkiem. Tym razem oddano hołd poległym nie tylko podczas apelu pod krzyżem, ale również podczas sesji popularyzatorskiej „Żołnierze Wyklęci i symbolika baruckiej Polany Śmierci”, zorganizowanej w zawadczańskim kinoteatrze, gdzie oprócz wykładów historyków nastąpiła prezentacja projektu uczniowskiego „Śląski Katyń”. Wieńce pod krzyżem złożyli w imieniu władz Powiatu Strzeleckiego: starosta Józef Swaczyna, członkowie Zarządu Waldemar Gaida i Kazimierz Kubal, skarbnik powiatu Jolanta Drochomirecka, przewodniczący Rady Powiatu Stanisław Krawiec, wiceprzewodniczący Rady: Stefan Szłapa i Zdzisław Ćwieląg.